AHMET TEVFİK CERİTOĞLU

15 Şubat 2016 Pazartesi

ETEĞİMDEKİ TAŞLAR XI

Aileden sevgi ve saygı görmeyen gençler facebooktan gelen sanal sevgi ve saygıyı gerçek sanır, inanır peşine takılır ve büyük bedel öder. Aile de genci suçlar.
***
Anne ve babalarımız sevmeyi, sarılmayı sevgiyi ifade etmeyi bilmiyor olabilirler bununla birlikte öğrenebilir. Evlatlarımızı kaç yaşında olursa olsun sevelim, sarılalım, söyleyelim.
***
Onaylanmak, takdir görmek güzel tepkiler. Ebeveynlerimizin bile zaman zaman bizden esirgediği bu tepkileri sokaktaki birinden sıklıkla beklemek ne kadar doğru?
***
Başkalarının neler yaptığını sessizce dikkatle izle bununla birlikte kişiselleştirme, tartışma, dedikodu malzemesi yapma çünkü onlar bildiğini yapıyor. Biz kendimiz için ne yapıyoruz?
***
"Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü!" diye bir söz vardır. İş yaşamında sık karşılaşan bir psikolojik terörü(mobbing) de anlatır. siz siz olun öptürecekmiş gibi durmayın.
***
Sen, sen ol iş yaşamında ne şirket içinden ne de şirket dışından bir hediyeyi kabul et çünkü bir kahvenin bir gün hoşuna gitmeyecek kırk yıl bedeli olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder